Dlaczego warto mieć dobrych negocjatorów?

Negocjacje biznesowe to nie tylko pokonanie przeciwnika w dyskusji i wynegocjowanie dla siebie korzystnych warunków. Wręcz przeciwnie, skuteczny negocjator wie, jak stworzyć sytuację, w której wszystkie strony będą zadowolone z wyniku procesu negocjacyjnego.

Ta umiejętność jest nieoceniona nie tylko w przypadku negocjacji. Może także być wykorzystywana w innych sytuacjach. Pozwala bowiem wypracowywać najlepsze rozwiązania z partnerami wewnętrznymi.

Przygotowanie jest kluczowe dla pomyślnych negocjacji

Podstawą udanych negocjacji biznesowych jest odpowiednie przygotowanie. Pozwala ono nie tylko na uzyskanie lepszego efektu końcowego, ale także na przyspieszenie procesu. Dlatego zawsze warto odrabiać pracę domową polegającą na doskonałym poznaniu potrzeb własnej firmy i równie dobrym zorientowaniu się w możliwościach przeciwnika negocjacyjnego.

Dlaczego ważne jest określenie potrzeb firmy? Przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze zadanie to pozwala na dokładne poznanie potrzeb interesariuszy oraz wpływu prowadzonych negocjacji na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstwa. Po drugie dzięki wnikliwej analizie potrzeb możliwe jest przygotowanie się na ustępstwa. Dobrzy negocjatorzy przygotowują sobie listę opcji, która zawiera rozwiązania wciąż opłacalne dla firmy.

Warto również podkreślić, że doskonałe przygotowanie do negocjacji handlowych ułatwia wybór najlepszej strategii negocjacyjnej. Zmniejsza prawdopodobieństwo zdarzeń nieprzewidzianych i minimalizuje ryzyko przyjęcia niekorzystnych warunków.

Jak dodatkowo przygotować się do negocjacji handlowych?

Czy w przygotowaniu do negocjacji mogą być przydatni zewnętrzni konsultanci? Oczywiście, że tak. Dzięki szkoleniom, warsztatom i konsultacjom możliwe jest poznanie i doprowadzenie do perfekcji najbardziej skutecznych technik i strategii negocjacyjnych. Praca z konsultantami jest także najlepszym sposobem na poznanie najnowszych trendów w obszarze negocjacji.

Pomoc zewnętrznych konsultantów pozwala także unikać tak zwanej “pułapki założeń”. Dzięki wsparciu negocjacyjnych sparingpartnerów możliwe jest przygotowanie listy pełnej pytań, które bezwzględnie należy zadać stronie przeciwnej. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko polegania na domysłach lub przeszłych doświadczeniach, co może mieć negatywny wpływ na nawet najlepiej zapowiadające się negocjacje biznesowe.

 

Eveneum od wielu lat wspomaga swoich klientów w prowadzeniu negocjacji handlowych. Oferujemy zarówno szkolenia i warsztaty, jak kompleksowe wsparcie w negocjatorów podczas procesu negocjacyjnego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.