Przejdź do zawartości

Jak oceniać dostawców?

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed menedżerami odpowiedzialnymi za zarządzanie łańcuchem dostaw jest prowadzenie systematycznej oceny dostawców. Oczywiście nie istnieje jeden uniwersalny model oceny obecnych i potencjalnych partnerów biznesowych. Jednak zdecydowana większość opiera ocenę na wskaźnikach QDCTM. Co to za wskaźniki?

 

QDCTM – ten tajemniczy akronim pochodzi od następujących wyrazów:

Q – jakość

D – terminowość dostaw

C – koszty

T – technologia

M – zarządzanie

Przeprowadzenie ocen w wyżej wymienionych obszarach pozwala na wybór dostawców gwarantujących materiały i produkty odpowiedniej jakości, zapewniających terminowość dostaw oraz pozwalających na budowanie konkurencyjności cenowej. Ocena pozwala także na uzyskanie potwierdzenia czy dostawcy dysponują odpowiednim zapleczem technologicznym oraz wiedzą zarządczą – elementami niezbędnymi do budowy relacji biznesowej na oczekiwanym poziomie.

Jakie są korzyści z prowadzenia oceny?

Regularne prowadzenie ocen w oparciu o wskaźniki QDCTM pozwala na zidentyfikowanie większości szans i ryzyk związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu możemy zaprojektować działania mitygujące ryzyko oraz rozwijać dostawców w najbardziej interesujących nas obszarach uwzględniając np. innowacyjność czy CSR. Rezultatem takiego działania jest organizacja zdecydowanie lepiej przygotowana do sytuacji, które mogą mieć negatywny wpływ na jej działalność i wyniki finansowe.

Prowadzenie ocen pozawala także klasyfikować dostawców i wybierać spośród nich tych, z którymi warto rozwijać współpracę (np. poprze programy rozwoju dostawców) oraz takich, z którymi relacje powinny być wygaszane.

Doradcy Eveneum pomagają klientom w przeprowadzeniu profesjonalnej oceny dostawców. Dzięki ich wsparciu organizacje są w stanie wybierać najlepszych dostawców i budować z nimi długotrwałe relacje oparte na obustronnych korzyściach. Chętnie pomożemy i Tobie. Zapraszamy do kontaktu.