Przejdź do zawartości

Digitalizacja procesów zakupowych – 3 powody, dla których warto digitalizować zakupy

Przyszłość zakupów to digitalizacja. Od tego procesu nie ma ucieczki. Nowoczesne narzędzia technologiczne, wykorzystywane od lat w wielu obszarach działalności biznesowej, z przytupem wkraczają również do obszaru zakupów i relacji z dostawcami.

Dlaczego digitalizacja procesów zakupowych jest ważna? Jakie najważniejsze korzyści można uzyskać dzięki technologii? Zapraszamy do zapoznania się z naszą opinią.

Pogłębione możliwości analizy danych zakupowych

Od kilku lat świat nowoczesnych technologii i oprogramowania biznesowego koncentruje się na rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Technologie te pozwalają między innymi na analizę ogromnych zbiorów danych, szybkie wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji. Dlatego z powodzeniem wykorzystywane są we wszystkich obszarach działalności biznesowej.

Zakupy nie są w tym względzie wyjątkiem. Obszar ten również dostarcza organizacjom wielu danych, których umiejętna ocena może być źródłem wielu korzyści. Możliwość analizowania danych w czasie rzeczywistym i podejmowania niezwłocznych decyzji może być źródłem przewagi rynkowej.

A dodatkowo nowoczesne technologie mogą być źródłem oszczędności. Jakich?

Digitalizacja procesów zakupowych - dodatkowe oszczędności

Poszukiwanie efektywności kosztowej to niekończący się proces, który także dotyczy wszystkich obszarów działalności. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest optymalizowanie kosztów zakupów na wielu poziomach - np. na poziomie optymalizacji zatrudnienia lub optymalizacji współpracy z dostawcami.

Nowoczesne narzędzia dają też możliwość oszczędności czasu poświęcanego na obsługę bieżących kontraktów. Dzięki temu możliwe jest wykorzystywanie potencjału działów zakupów w innych obszarach. Jakich?

Strategiczna rola zakupów i negocjacji biznesowych

Na koniec warto wspomnieć o istotnych zmianach w roli kupców w organizacji. Od kilku lat rola pracowników działów zakupów przestała sprowadzać się wyłącznie do wyboru najlepszej dostępnej oferty i generowaniu możliwie jak najniższych kosztów dostaw. Obecnie są oni odpowiedzialni między innymi za podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności firmy. Coraz częściej działy zakupów są także istotnym elementem w procesie kreowania pozytywnych doświadczeń klientów końcowych.

Oznacza to, że kupcy muszą koncentrować się nie tylko na bieżącej współpracy z dostawcami, ale przede wszystkim szukać rozwiązań zwiększających przewagi rynkowe firmy. Muszą być źródłem wiedzy - pozyskiwać informacje od dostawców, analizować je i przedstawiać interesariuszom. Muszą także z powodzeniem proponować rozwiązania podnoszące poziom innowacyjności. Bez nowoczesnych narzędzi nie jest to możliwe.