Przejdź do zawartości

Jak wybrać najlepsze szkolenie negocjacyjne?

Rynkowa oferta szkoleń negocjacyjnych jest bardzo bogata. Dla klientów wybór najlepszej z nich może okazać się problemem. Dlatego podpowiadamy jakimi kryteriami kierować się przy wyborze szkolenia z negocjacji i na co należy zwracać szczególną uwagę?

W poniższym wpisie skupimy się na trzech obszarach:

  • doświadczenia trenerów,
  • programie szkolenia negocjacyjnego,
  • cenie programu szkoleniowego.

Zapraszamy do lektury.

Doświadczenie trenerów

Szkolenia to przede wszystkim ludzie. Warto pamiętać, że branżę szkoleniową cechuje bardzo wysoki współczynnik zmian. Doświadczeni i kompetentni trenerzy pracujący dla dużych korporacji często decydują się na rozpoczęcie działalności na własną rękę. Równie częste jest zjawisko zmiany pracodawcy.

Dlatego nie można mylić doświadczenia trenerów z doświadczeniem firm dla których pracują. Na rynku można natknąć się na oferty nowopowstałych firm, które stawiają pierwsze kroki w branży. Jednak prowadzone są przez doświadczonych trenerów, którzy prowadzili wiele skutecznych szkoleń. Koncentrowanie się wyłącznie na doświadczeniach firmy może prowadzić do automatycznego odrzucenie ofert takich firm.

Program szkolenia negocjacyjnego

O tym, że program szkolenia negocjacyjnego jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale w jaki sposób dokonać oceny zakresu tematycznego?

Okazuje się, że najważniejsze jest dostosowanie tematyki szkolenia do zidentyfikowanych potrzeb szkolonych pracowników. Tylko dzięki takiemu podejściu możliwe jest wybieranie programów szkoleniowych, które przynoszą najlepsze efekty i maksymalizują szansę na oczekiwany rozwój personelu.

Warto również zastanowić się czy pracownicy powinni odbywać kolejne szkolenia negocjacyjne czy może lepszym rozwiązaniem jest zaproponowanie im innych form rozwoju kompetencji - np. treningów. Szkolenia dedykowane są najczęściej osobom, które dopiero budują swoje umiejętności w obszarze rozmów biznesowych. Z kolei treningi przeznaczone są dla bardziej doświadczonych negocjatorów, którzy chcą skupić się na rozwoju mocnych i eliminacji słabych stron. Można zaryzykować stwierdzenie, że treningi negocjacyjne są kolejnym etapem rozwoju kompetencji, następującym po cyklu szkoleniowym.

Cena szkolenia negocjacyjnego

Analizując kryteria wyboru szkolenia negocjacyjnego warto wspomnieć o cenach. Czy poziom kosztów powinien mieć znaczenie? Odpowiedź a to pytanie nie jest wcale taka prosta.

Koszt jednostkowego szkolenia nie powinien być kluczowym kryterium wyboru oferty. O wiele ważniejsze jest skupienie się na cenę kompleksowego programu rozwojowego, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie kompetencji pracowników w stopniu oczekiwanym przez firmę.