Przejdź do zawartości

Obszary doradztwa biznesowego – klasyfikacja

Niezwykle często jest tak, że rozpoczynając własną działalność jesteśmy przekonani o niezawodności obranej strategii biznesowej. Równie często, prowadząc firmę od wielu lat, wychodzimy z założenia, że funkcjonujące w niej procesy są niezawodne. Nawet, jeśli obserwujemy występujące niedoskonałości i komplikacje.

Żeby jednak mieć pewność, że funkcjonująca w firmie strategia jest możliwie najbardziej optymalna, warto skorzystać z opinii niezależnych i doświadczonych doradców. Może się bowiem okazać, że to, co uważaliśmy za sprawne, wymaga reorganizacji i może w dużym stopniu poprawić efektywność kosztową firmy.

Czym jest doradztwo biznesowe i jakie obszary obejmuje?

Doradztwo biznesowe to wsparcie przedsiębiorców przez wyspecjalizowanych ekspertów. Polega na weryfikacji aktualnych procesów biznesowych i wdrażaniu zmian prowadzących do ich usprawnienia. Mogą one dotyczyć zarówno optymalizacji, jak i całkowitej restrukturyzacji firmy.

Praca doradcy biznesowego opiera się w pierwszeństwie na rozpoznaniu aktualnego statusu przedsiębiorstwa, poznania funkcjonujących procedur i struktur firmy. W kolejnych krokach doradca skupia się na zidentyfikowaniu potencjalnych nieścisłości i nieprawidłowości w aktualnych procesach, a następnie opracowuje ulepszony model operacyjny, który ma na celu zoptymalizowanie procesów i przede wszystkim obniżenie kosztów oraz poprawę efektywności.

Najogólniej mówiąc, profesjonalny doradca:

 • Odkrywa – czyli dokładnie poznaje charakter i kulturę firmy, jak też jej procesy
 • Ocenia – zestawia efekty/zasoby, w tym aktywa, względem inwestycji i ponoszonych kosztów
 • Restrukturyzuje – zamieniając lub przekształcając obecne procesy w procesy bardziej efektywne finansowo

Czy warto korzystać z doradztwa biznesowego?

Nawet najbardziej doświadczeni przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości i potrzebować wsparcia z zewnątrz. Z czasem bowiem możemy stracić dystans do wprowadzanych w ramach własnych struktur strategii, a niezależna opinia może w tym przypadku przynieść nam wymierne korzyści.

W przypadku początkującego biznesu, skorzystanie z opinii osób doświadczonych, może zwiększyć szansę powodzenia i utrzymania się firmy na rynku.

Doradztwo biznesowe, przeprowadzone przez profesjonalistów, pozwala w określonym czasie osiągnąć zakładane rezultaty. Dlaczego? Ponieważ efektywność doradztwa mierzona jest na podstawie wyników końcowych.

Obszary doradztwa biznesowego mogą obejmować m.in.:

 • Doradztwo gospodarcze
 • Doradztwo zawodowe i kariery
 • Doradztwo personalne
 • Doradztwo wizerunkowe

W Eveneum specjalizujemy się doradztwem biznesowym w obszarze łańcucha dostaw. Przeprowadzamy audyty firm i kontraktów, a także wprowadzamy strategie związane z:

 • zarządzaniem zmianą
 • opracowaniem struktur i procesów zakupowych
 • efektywnym budowaniem
 • nowymi uruchomieniami
 • rozpoznaniem rynku i poszukiwaniem partnerów biznesowych

Zapraszamy do kontaktu każdego przedsiębiorcę, który znalazł się w momencie niepewności o skuteczności dotychczasowych strategii lub potrzebuje wskazówek dotyczących dalszego rozwoju swojego biznesu.