Audyt kontraktów
5 dobrych momentów na podwyżkę cen do klienta
5 dobrych momentów na podwyżkę cen do klienta Autor: Rafał Dados Podwyżka cen do klienta. Kiedy najlepiej negocjować podwyżkę cen? Zależnie od cyklu koniunkturalnego w gospodarce, a w mikroskali naszej relacji z klientem, uzyskanie akceptacji podwyżki przez klienta może być trudne lub łatwe do osiągnięcia. W tym artykule przybliżę pięć sytuacji, w których otrzymanie podwyżki…
Czytaj więcejZarządzanie ryzykiem. Wiedza oparta na doświadczeniu
Autor: Szymon Tochowicz Dostrzegać ryzyko i zapobiegać mu uczymy się poprzez doświadczenie (swoje lub innych) Ryzyko możemy dzielić na różne sposoby. Mamy np. ryzyko polityczne, katastrof naturalnych, finansowe, technologiczne, uzależnienia od dostawcy, prawne… Można przyjąć także inną perspektywę: ryzyko znane i nieznane. W przypadku ryzyka znanego doświadczyliśmy go w przeszłości, niestety często na własnej skórze. Aby…
Czytaj więcejPłynność finansowa w firmie – jak ją utrzymać?
W poprzednich wpisach opisaliśmy zagadnienia związane z określaniem płynności finansowej, jej wskaźnikami, skutkami utraty oraz sposobami na odzyskanie płynności finansowej. W ostatnim wpisie cyklu podpowiemy w jaki sposób utrzymać płynność finansową w firmie.
Czytaj więcejPłynność finansowa w firmie – skutki utraty i sposoby odzyskania
W poprzednich wpisach cyklu dotyczącego płynności finansowej w firmie napisaliśmy o wskaźnikach płynności oraz o metodach jej określania. Tym razem skupimy się na skutkach utraty płynności finansowej.
Czytaj więcejNa czym polega audyt firmy?
Audyt firm powinien zostać przeprowadzony przez niezależnego audytora. Tylko wówczas ocena i dalsza dokumentacja oraz nowa strategia zostaną przygotowane w sposób obiektywny. Audyty biznesowe mogą mieć różne cele i wyniki końcowe. Na czym polega audyt biznesowy, jakie są rodzaje audytów i jakie dają korzyści? Audyt biznesowy – z czym to się wiąże? Audyty biznesowe są…
Czytaj więcejCzy audyt jest korzystny dla dostawców?
Na naszym blogu kilkakrotnie opisywaliśmy korzyści jakie niesie okresowe przeprowadzanie audytów. Jednak koncentrowaliśmy się głównie na korzyściach dla organizacji zakupowych. Tymczasem regularne kontrole są wartością także dla dostawców. I to wartością, którą otrzymują bezpłatnie.
Czytaj więcejAudyt kontraktów – część II
W poprzednim wpisie rozpoczęliśmy wątek modelowego przebiegu audytu kontraktów z dostawcami. W tym dokończymy temat, a także przeanalizujemy wpływ kontroli na relacje z dostawcami.
Czytaj więcejAudyt kontraktów – część I
Celem audytu kontraktów jest identyfikacja wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń związanych ze współpracą z dostawcami oraz zaprojektowanie programu działań prowadzących do zwiększenia rentowności relacji handlowych oraz podnoszenia konkurencyjności firmy.
Czytaj więcej