Przejdź do zawartości

Płynność finansowa w firmie – skutki utraty i sposoby odzyskania

W poprzednich wpisach cyklu dotyczącego płynności finansowej w firmie napisaliśmy o wskaźnikach płynności oraz o metodach jej określania. Tym razem skupimy się na skutkach utraty płynności finansowej i poszukamy sposobów na jej odzyskanie i przywrócenie przedsiębiorstwu finansowej równowagi.

Dlaczego płynność finansowa jest podstawą?

Pisaliśmy już o tym czym jest płynność finansowa i dlaczego jej utrzymanie jest dla firmy strategiczne. Dzięki zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwo ma w ogóle szansę funkcjonować. Bez płynności finansowej nie ma możliwości nie tylko zawierania nowych kontraktów czy inwestycji, ale ciężko jest tez o pokrycie bieżących zobowiązań. Płynność finansowa jest niezbędna zarówno dla firm o rozbudowanej strukturze, które zatrudniają wielu pracowników, jak i dla małych przedsiębiorstw, a nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

O tym, czym jest płynność finansowa i jak ją określić, przeczytasz w poniższym wpisie

Utrata płynności finansowej i jej skutki

Utrata płynności finansowej oznacza dla firmy krótkotrwały brak zdolności do terminowego pokrywania bieżących zobowiązań. Sytuacja, w której dochodzi do krótkotrwałej utraty zdolności finansowej nie powinna być bagatelizowana. Może ona bowiem prowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorstwo stanie się całkowicie niewypłacalne i brakować będzie środków na pokrycie wydatków niezależnie od ich wymagalności. To z kolei może prowadzić nawet do bankructwa.

Paradoksalnie, gdy w firmie jest zbyt wysoka ilość płynnych środków pieniężnych, które nie są wykorzystywane, może to w dłuższej perspektywie oznaczać niewłaściwe zarządzanie i zamrażanie kapitału. To z kolei może prowadzić do obniżania rentowności zasobów firmy.

O wskaźnikach płynności finansowej pisaliśmy tutaj:

Sposoby odzyskania płynności finansowej

Zanim wdrożymy strategię odzyskania płynności finansowej w przedsiębiorstwie, musimy przede wszystkim sprawdzić, z jakiego powodu płynność ta została utracona. Pomocny może okazać się przeprowadzony przez eksperta audyt firmy. Dzięki niemu nie tylko poznamy obszary zarządzane niewłaściwie, ale też te, które przynoszą straty. Dodatkowo, otrzymamy rekomendacje na restrukturyzację tam, gdzie jest ona wymagana.

Dzięki dokładnej analizie biznesowej i finansowej, będziemy w stanie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych działów i przywrócić stabilność finansową, unikając jednocześnie bankructwa czy ryzyka fuzji.

Dlaczego warto takie zadanie zlecić na zewnątrz? Specjaliści zajmujący się profesjonalnymi audytami firm są przede wszystkim obiektywni i doświadczeni. Ich głównym i jedynym zadaniem jest wskazanie takiej ścieżki działań, dzięki której Twoja firma ponownie zacznie przynosić zyski.

Więcej o audytach firm dowiesz się z poniższych wpisów.

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo utraciło płynność finansową lub zachodzi ryzyko, że może dojść do utraty zdolności finansowej, potrzebujesz wskazówek w jaki sposób przywrócić stabilność finansową w Twoim przedsiębiorstwie lub chcesz podnieść rentowność zasobów, zapraszamy do kontaktu.