Przejdź do zawartości

Co to jest przewaga konkurencyjna?

Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy o przewadze konkurencyjnej. Podkreślaliśmy również jak ważne jest prowadzenie negocjacji handlowych, a następnie zarządzanie relacjami, w sposób pozwalający na jej uzyskanie.

Warto jednak zastanowić się nad tym czym właściwie jest przewaga konkurencyjna. I jakie są najskuteczniejsze metody jej osiągania.

Co to jest przewaga konkurencyjna?

Z przewagą konkurencyjną mamy do czynienia wtedy, gdy firma osiąga nadrzędną pozycję w stosunku do swoich konkurentów. W praktyce oznacza to sytuację, gdy produkty lub usługi firmy są chętniej wybierane przez potencjalnych klientów niż podobne produkty lub usługi oferowane przez innych uczestników rynku.

Przewaga konkurencyjna może być kreowana dzięki wysokiej efektywności kosztowej, poziomowi innowacyjności produktowej lub zapewnianiu klientom najbardziej pozytywnych doświadczeń.

Dzięki posiadaniu przewagi konkurencyjnej firma może generować wyższe marże i osiągać lepsze wyniki finansowe.

Przewaga konkurencyjna dzięki dostawcom

Dostawcy mogą być źródłem rynkowej przewagi konkurencyjnej. W wielu przypadkach dobrze przygotowana i skutecznie wdrożona strategia negocjacji handlowych i zarządzania relacjami pozwala na osiągnięcie większej efektywności, dzięki której możliwe jest oferowanie finalnego produktu lub usługi po niższej cenie. Taka przewaga konkurencyjna jest nazywana przewagą komparatywną.

Jednak to nie jedyna korzyść możliwa do osiągnięcia dzięki dobremu zarządzaniu obszarem dostaw. Współpraca z innowacyjnymi partnerami umożliwia podnoszenie innowacyjności własnych produktów lub usług i budowanie przewagi jakościowej nad bezpośrednimi konkurentami.

Warto pamiętać, że praktycznie niemożliwe jest wypracowanie stałej przewagi konkurencyjnej. Dlatego niezwykle istotne jest stałe monitorowanie trendów rynkowych i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze zakupów.