Przejdź do zawartości

Buduj dojrzałość biznesową młodych poprzez szkolenia z negocjacji

Autor:

Szkolenia z negocjacji rzeczowych jako przewaga konkurencyjna

Każdy szef zgranego zespołu stara się stosować strategię synergii talentów w celu maksymalizacji wyniku biznesowego. Jednocześnie nowoczesny manager stara się zapewnić dobrą atmosferę pracy. Wielu liderów wcześniej lub później będzie musiał wprowadzić do swojego zespołu nowego członka. Często będzie to osoba młoda, stawiająca pierwsze kroki w biznesie. Nierozerwalnym elementem budowania dobrego klimatu w pracy jest dostęp do nowoczesnych szkoleń odpowiadających potrzebom pracowników. Czy szkolenie z negocjacji może być gwarantem przyśpieszonej budowy dojrzałości biznesowej nowego członka zespołu?

Jak dobre szkolenia z negocjacji budują dojrzałość biznesową młodych?

Dobre szkolenie z negocjacji to przede wszystkim sztuka budowania relacji z dostawcami, klientami, wewnętrznymi partnerami biznesowymi w oparciu o zaufanie i wspólne bezpieczeństwo, przy jednoczesnym osiąganiu celów biznesowych. Życie potrafi napisać każdy scenariusz negocjacji. Ostatnie miesiące to walka firm o utrzymanie dostaw, o zapewnienie mocy produkcyjnych, o dostęp na czas do środków ochrony osobistej. Pandemia COVID19 szybko zweryfikowała negocjatorów, którzy wiedzą co to negocjacje rzeczowe. Nasze doradztwo biznesowe w postaci cienia negocjacyjnego i sparing partnera negocjacyjnego pozwala zrozumieć perspektywę po obu stronach stołu. Ostatnie miesiące to często dramatyczny wybór, przed którym stanęły osoby zarządzające: któremu klientowi zagwarantować dostawę, a którego zatrzymać? Z kim kolaboracja, w czasach pandemii, będzie nam się bardziej opłacać długoterminowo?

Szkolenie negocjacyjne powinno uczyć pozytywnego wzmocnienia przekazu. Pozytywne wzmocnienie przekazu to unikanie mówienia “nie”, “nie zgadzam się”, “nie możemy tego zaakceptować”, “to niemożliwe”. Osoba, która tylko odrzuca oferty drugiej strony w negocjacjach jest kompletnie pasywna. Druga strona posiada w 100% inicjatywę, może ciągle składać nowe propozycje. Z upływem czasu taki “antynegocjator” dostaje łatkę trudnego człowieka, osoby antyproduktywnej. Każdy szef preferuje ludzi, którzy przychodzą z problemem i z propozycją rozwiązania. Czyż nie?

Młody człowiek, który zna siłę pozytywnego wzmocnienia przekazu i potrafi konstruktywnie składać oferty, szybko będzie postrzegany jako dojrzały biznesowo partner do prowadzenia rozmów.

Szkolenia z negocjacji powinny uczyć pracy zespołowej. Czasy, kiedy sprzedawca lub kupiec sam przygotowywał się do negocjacji już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiaj, przy złożoności biznesu i wielopłaszczyznowych relacjach z zewnętrznymi partnerami biznesowymi, zespołowe przygotowania do negocjacji i negocjacje zespołowe to chleb powszedni w każdej firmie. Polskie uczelnie w niewielkim stopniu do tego  przygotowują. Widzimy to szczególnie wśród osób z wykształceniem technicznym. Sylabusów na uczelniach nie zmienimy, ale na szkoleniach negocjacyjnych możemy nad pracą zespołową popracować:)

Wielu młodych negocjatorów chodzi na spotkania negocjacyjne ze starszymi kolegami, lub szefem by “podpatrzeć”, “poduczyć się”. Taka metoda nauki jest tylko częściowo skuteczna, ponieważ style negocjacyjne i osobowości negocjatorów mogą być tak różne, że tylko niepotrzebnie podnoszą poziom stresu młodego człowieka. Trzeba zrozumieć swoje mocne strony, by z nich korzystać. Trzeba znać swoje obszary do możliwej poprawy, by je doskonalić. Taką możliwość daje Profil Negocjacyjne E-360. Nauka przez naśladownictwo może być niebezpieczna, prowadzić do demotywacji i odejścia wartościowego człowieka z naszej organizacji. Szkolenia negocjacyjne powinny pokazać młodemu człowiekowi, że są różne style negocjacyjne i że każdy z nas posiada pewien zestaw cech, predysponujący nas do negocjowania w swój sposób. Taka wiedza zwiększa pewność siebie i skuteczność również poza negocjacjami.

Połączenie pozytywnego wzmocnienia przekazu i umiejętność pracy w zespole należą obecnie do zestawu “must have”.

Czego NIE uczy dobre szkolenie negocjacyjne?

Czego NIE powinno uczyć dobre szkolenie typu “negocjacje biznesowe”, którego celem są negocjacje rzeczowe? Przede wszystkim szkolenia negocjacyjne nie powinny propagować narzędzi manipulacji i agresywnego podejścia do drugiej strony opartego na dyskryminacji, przytykach osobistych czy wymuszaniu podejmowania decyzji bez dania szansy na rzetelne przeanalizowanie oferty. Każdy, kto spędził kilka lat w branżach, gdzie ważne jest budowanie zaufania i relacji, wie jak szybko obie te wartości można zniszczyć manipulując klientem, bądź dostawcą. Wysyłając swój zespół na nieodpowiednie szkolenie, bezpośrednio narażasz relacje z partnerami biznesowymi na kryzys, z którego możesz wychodzić tygodnie lub miesiące.

Jeżeli trener poświęca za mało czasu w programie szkolenia lub jego trakcie na omówienie wagi przygotowań do negocjacji rzeczowych, by przygotować scenariusz negocjacji, to znaczy że nie docenia siły argumentu, a prawdopodobnie argument siły. W negocjacjach biznesowych według harwardzkiego modelu negocjacji to przygotowania stanowią w 90% o sukcesie, bo pozwalają na zmianę optyki i efektywne znalezienie porozumienia, które jest satysfakcjonujące dla obu stron.

Bezpieczeństwo, stabilność i wysoka jakość

Pracując z międzynarodowymi korporacjami, osobami które na codzień prowadzą negocjacje międzynarodowe, zauważamy, że cały czas kładą nacisk na bezpieczeństwo, stabilność relacji i możliwość polegania na sobie na wzajem. Ponad 90% managerów, którzy nam zaufali kładzie nacisk na zabezpieczenie ciągłości biznesu.

Jeżeli chcesz docenić swój zespół, a jednocześnie dać szansę swoim ludziom na przetestowanie ich umiejętności negocjacyjnych, to zapraszamy do zgłoszenia dwu lub trzyosobowego zespołu negocjacyjnego do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Negocjacyjno-Mediacyjnym dla Biznesu. W zeszłorocznej edycji udział wzięli reprezentanci m.in.:

 • ABB,
 • BorgWarner,
 • Dovista,
 • Eurofins,
 • Lotos,
 • Pratt&Whitney,
 • Tauron Dystrybucja,
 • Valeo,
 • Jacobs

Rejestracji możesz dokonać bezpośrednio pod linkiem.

 • Rafal Dados

  Rafał Dados

  16 lat doświadczenia w zakupach projektowych oraz strategicznych. Od 7 lat współwłaściciel Eveneum, firmy wyspecjalizowanej w doradztwie i szkoleniach dla zakupów w branżach wymagających budowania relacji i zaufania pomiędzy partnerami. Jego specjalnością jest wsparcie klientów w zakresie zakupów projektowych i wczesnego zaangażowania dostawców i działu zakupów w prace rozwojowe. Realizuje projekty typu negocjacje na zlecenie, poszukiwania dostawców oraz negocjowania warunków współpracy w imieniu Klientów. Prelegent konferencji zakupowych w kraju i zagranicą.  Wykładowca kierunku zakupowego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Umów konsultacje
Wyceń szkolenie