Przejdź do zawartości

Logistyka w czasach zarazy

Autor:

Marta Raczkowska

Digital Procurement Centre [DPC]

W Eveneum tworzymy Digital Procurement Center [DPC], czyli zespół doradców, architektów rozwiązań obniżających koszty obsługi i podnoszących efektywność procesów w przedsiębiorstwach. W szczególności skupiamy się na obszarach logistyki i zakupów, optymalizując m. in. procesy:

 

  • Source-to-Order (od budowy strategii współpracy z dostawcami, przez przetargi, kontrakty)
  • Procure-to-Pay (obejmuje order-to-cash i accounts payable)
  • Lead time management
  • Short peak management
  • Inne definiowane wspólnie z Klientem

 

Dla naszych Klientów:

  • dobieramy i wdrażamy rozwiązania oparte o nowoczesne, niskonakładowe IT usprawniające przebiegu procesów
  • optymalizujemy istniejący ekosystem współpracy lub doskonalimy procedury, co nie wymaga żadnych nakładów inwestycyjnych ze strony klienta
  • prowadzimy w imieniu klientów przetargi na rozwiązania IT/IS

 

Eksperci Digital Procurement Center Eveneum & Crestt zapraszają do zapoznania się z artykułem opisującym technologię Business Process Mining (BPM) i jej możliwości poprawy kluczowych wskaźników w procesie logistycznym, na przykładzie i z udziałem jednego z wiodących operatorów logistycznych.

 

Równocześnie zapraszamy na webinar dotyczący tej technologii. Szczegóły pod linkiem Logistyka w czasach zarazy - webinar

Logistyka w czasach zarazy

„Obyś żył w ciekawych czasach” mówi stare chińskie przysłowie, a w zasadzie przekleństwo. Czy w naszych ciekawych czasach możliwe jest przeprowadzanie procesów biznesowych w myśl idei „proces bez tarć”? Czy hasło „super-płynna” organizacja jest nadal aktualne?

Sprawdziliśmy to dla Państwa na przykładzie procesów logistycznych. Od ich sprawności przecież tak wiele zależy: Skuteczna realizacja zamówień klientów, czy skuteczna realizacja łańcucha dostaw, by organizacja mogła działać bez przeszkód. Sprawdziliśmy to w praktyce! Przekonajcie się jak wygląda Frictionless Logistics – bezproblemowa Logistyka!

 

Nie tak dawno pisaliśmy: „Wyobraź sobie przedsiębiorstwo, które dzięki posiadanej technologii jest w stanie samo kontrolować to jak realizuje swoje procesy, a nawet automatycznie korygować swoje działania. Nie potrzebuje do tego kosztownych audytów ani super skomplikowanych algorytmów. Po prostu potrafi zidentyfikować swoje problemy, postawić właściwą diagnozę i szybko zareagować.

Dziś już nie musimy sobie tego wyobrażać. Poznajcie technologię „Business Process Mining” i studium przypadku jednego z wiodących operatorów logistycznych, który tę technologię wdrożył i skutecznie z niej korzysta w obsłudze procesów magazynowych dla e-commerce.

Jak poprawić on time delivery w najbardziej gorącym okresie roku?

Studium przypadku operatora logistycznego, który poprawił swoje wskaźniki w okresie świątecznym i w czasie pandemii, będzie przedmiotem rozmowy podczas webinaru 16 lutego. Udało się bowiem w okresie sezonowego wzrostu zamówień sprostać oczekiwaniom klienta, związanym ze skracaniem terminów dostaw.

 

Należy jednak podkreślić wagę zjawiska. Logistyka dla kanału e-commerce wymaga od operatora logistycznego bezbłędnej realizacji zleceń, terminowości i dużej elastyczności. Wykorzystanie „Business Process Mining” daje pełną świadomości operacyjną w przebiegu procesów magazynowych i wskazuje odstępstwa od zaplanowanego procesu. Dzięki temu operator logistyczny ma możliwość wyeliminować działania, które nie przynoszą wartości dodanej, co w konsekwencji prowadzi do uwolnienia potencjału zarówno zasobów wykorzystanych w procesach, jak też do zwiększenia elastyczności i skalowalności tychże procesów.

Rysunek 1: Trzy powody nieefektywności procesowych

Rysunek 2: Zasady działania technologii Business Process Mining

Dlaczego Business Process Mining sprawdza się nawet w trudnych warunkach?

Otóż zbadano, iż nieefektywności w procesach biznesowych pojawiają się, z trzech głównych powodów : mierzalność procesu , wiedza o przyczynach, szybkie działanie(Rys 1)

 

Dotąd wszystkie statyczne modele procesów nie sprawdziły się, co zauważa Gartner w swoim raporcie na rok 2021, pisząc “Statyczne modele biznesowe zaprojektowane dla zapewnienia efektywności, okazały się za słabe i rozbiły się pod ciężarem pandemii”. Podejście Business Process Mining jest odporne na takie zjawiska, bo nie jest jedynie metodą radzenia sobie ze złożonością i nieefektywnością, ale dostarcza wiedzy na temat działania organizacji i pomaga tę wiedzę zoperacjonalizować, w myśli idei Zmierz – Dowiedz się – Działaj (Rys 2)

 

Prawdziwa wartość Business Process Mining, leży w możliwości nieprzerwanego łączenia ze sobą najbardziej detalicznych czynności na poziomie operacyjnym z wynikami biznesowymi i działanie na rzecz doskonalenia procesu.

 

Zajrzyjcie na webinarium 16 lutego, zaprezentujemy co Business Process Minnig ma do zaoferowania w kontekście procesów logistycznych. Link do rejestracji na webinar Logistyka w czasach zarazy - webinar

 

Naszym Gościem będzie Przedstawiciel wiodącego operatora logistycznego, który opowie o korzyściach wynikających z wdrożenia tej technologii w najtrudniejszym dla logistyki okresie świąteczno - noworocznym.

 

Zapraszają eksperci Digital Procurement Center : Eveneum & Crestt

  • Marta Raczkowska

    Marta Raczkowska

    BI & Business Consulting Leader

    IT & Finance Manager, Crestt. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie analizy finansowej i biznesowej, oraz optymalizacji procesów biznesowych. Znawczyni tematyki Business Process Mining i doskonalenia procesów biznesowych, a także zapewnienia im jakości (Six Sigma, Lean). Propagatorka podejścia data-driven, a w szczególności wykorzystywania danych na rzecz zwiększenia do produktywności i efektywności. Praktyk w zakresie optymalizacji i automatyzacji procesów, z wieloma sukcesami w tej dziedzinie. Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, oraz certyfikowany Data Scientist. Obecnie skupia się na realizacji projektów w ramach szeroko rozumianych rozwiązań Business Process Mining.

  • Monika Bis

    Monika Bis

    Konsultant i Trener, Eveneum

    Pasjonatka pracy z ludźmi, wzmacniania ich kompetencji i dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Jako praktyk z 20 letnim doświadczeniem w międzynarodowych korporacjach, prowadzi szkolenia i projekty doradcze związane ze strategicznym zarządzaniem zakupami, zarządzaniem zespołem, przywództwem, zarządzaniem sytuacją kryzysową oraz ryzykiem kontraktowym. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prelegentka wielu ogólnopolskich konferencji branżowych. Współinicjatorka dialogu branżowego między reprezentantami środowisk: dostawców branży komunikacji marketingowej i korporacyjnych zakupów. Prowadzi sesje mentoringowe dla studentów studiów logistycznych jak również dla praktyków zakupowych. Obecnie w roli Członka Zarządu Stowarzyszenia Polish Supply Management Leaders (PSML) reprezentującego profesjonalistów z branży łańcucha dostaw: zakupów i logistyki.

Umów konsultacje
Wyceń szkolenie