Przejdź do zawartości

„Superpłynna” organizacja dzięki Business Process Mining

Autor:

Marta Raczkowska

"Superpłynna” organizacja dzięki Business Process Mining, czy to na pewno daleka przyszłość?

Wyobraź sobie przedsiębiorstwo, które dzięki posiadanej technologii jest w stanie samo kontrolować to jak realizuje swoje procesy, a nawet automatycznie korygować swoje działania. Nie potrzebuje do tego kosztownych audytów ani superskomplikowanych algorytmów. Po prostu potrafi zidentyfikować swoje problemy, postawić właściwą diagnozę i szybko zareagować. Takie przedsiębiorstwo jeszcze nie istnieje, ale taka technologia jak najbardziej! Pozwólcie sobie przedstawić „Business Process Mining”.

Business Process Mining w procesach zakupowych

Dwa case study: Vodafone i Siemens (materiały wdrożeniowe firmy Celonis) na darmowym webinarze

Procesy tworzą organizacje

Podobno Świat to jeden wielki proces albo jak kto woli, zbiór splatających się ze sobą procesów. Żeby go zrozumieć, musimy dotrzeć do jak najbardziej detalicznych informacji. Podobnie każdy biznes jest w istocie zbiorem głównych procesów w organizacji. Procesy te tworzą fundamentalną bazę firmy i są podstawowym środowiskiem realizacji wszystkich czynności (operacji) biznesowych. Wczesne procesy biznesowe były stosunkowo proste i często były wykonywane ręcznie. Z biegiem czasu jednak postęp technologiczny spowodował przeniesienia wielu czynności do systemów informatycznych. Główne procesy biznesowe stały się skomplikowanymi sekwencjami działań, zbyt złożonymi i o tak dużej skali, że ręczne zarządzanie nimi nie jest już w praktyce możliwe.

Dlatego też wszystkie opiniotwórcze ośrodki, takie jak Gartner czy Everest Group, są zgodne co do tego, że

 

sposób radzenia sobie z nieprawidłowościami i anomaliami w procesach biznesowych będzie elementem strategii firmy przyszłości i źródłem jej przewagi konkurencyjnej.

 

Bez zastosowania Eksploracji Procesów organizacje będą ponosić duże ryzyko, że ich procesy staną się w stosunku do konkurencji bardziej kosztowne, mniej wydajne oraz trudniejsze do dostosowania do szybko zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych (konkurencja, zmiany w prawie i otoczeniu biznesowym, nowe technologie, itp.)

 

Analityka procesów kiedyś i dziś

Poprawa funkcjonowania procesów biznesowych nie jest oczywiście nowym pomysłem. Jednak we współczesnym biznesie środowisko procesów osiągnęło poziom złożoności, który jest poza zasięgiem tradycyjnych narzędzi. To czym do tej pory dysponowaliśmy to:

 

  • ręczne zbieranie danych, głownie poprzez wywiady
  • oprogramowanie do mapowania procesów, czyli rysowanie różnego rodzaju schematów blokowych, które miały jak najbliżej odzwierciedlać to jak działamy (z reguły były od tego dalekie i szybko się dezaktualizowały)
  • narzędzia do modelowania procesów, pozwalające na przeprowadzenie analizy „co jeśli” – mogłyby może być i skuteczne, gdyby nie opierały się na wcześniej narysowanej mapie procesu, a te z kolei na subiektywnym tej części organizacji, którą akurat udało nam się przepytać.
Business Process Mining

Business Proces Mining to pełna automatyzacja!

Ta dziedzina wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak: robotyzacja, sztuczna inteligencja, analityka. BPM nie jest zatem jedynie metodą radzenia sobie ze złożonością i nieefektywnością, które większość firm akceptuje po prostu jako nieuchronny koszt działania. Prawdziwa wartość Business Process Mining, leży w możliwości nieprzerwanego łączenia ze sobą najbardziej detalicznych czynności na poziomie operacyjnym z wynikami biznesowymi, które są zrozumiałe dla kadry zarządzającej. Zakończę słowami Hansa Roslinga, który swoje życie poświęcił popularyzacji podejścia do analizy poprzez dane detaliczne i fakty:

„Nigdy nie zrozumiemy otaczającego nas świata bez liczb, tak samo jak nie zrozumiemy go przy użyciu tylko liczb. Musimy umieć zinterpretować życie, które za liczbami stoi”

Od EVENEUM:

Technologia oparta na process mining to stosunkowo nowa dziedzina, ale jakże potrzebna by usprawnić działanie operacyjne w obszarze zakupowym. Dobrze znamy te sytuacje, kiedy dostawcy usług, narzekają na opóźnienia w płatnościach spowodowane długotrwałym procesem dekretacji faktury u Klienta. Z drugiej strony kupcy skarżą się na wewnętrznych partnerów biznesowych, że dostają faktury do zatwierdzenia już po dokonaniu przez nich zakupu, bez żadnego zamówienia, bez żadnego trybu.

 

Czy BPM może pomóc w identyfikacji dziur w procesie zakupowym i trwałym jego usprawnieniu?”  - zastanawia się Monika Bis i pewnie zada to pytanie w trakcie webinaru Marcie Raczkowskiej z Crestt

 

Zajrzyjcie na webinarium 01 lipca, zaprezentujemy co Business Process Minnig ma do zaoferowania w kontekście procesów zakupowych. Dzięki materiałom firmy Celonis omówimy same życiowe przykłady. Odkryj nowe technologie w zakupach!

 

Zapraszamy do rejestracji pod linkiem:

https://eveneum.com/produkt/business-process-mining-w-procesach-zakupowych/

Business Process Mining w procesach zakupowych

Dwa case study: Vodafone i Siemens (materiały wdrożeniowe firmy Celonis) na darmowym webinarze

  • Process Mining

    Marta Raczkowska

    BI & Business Consulting Leader Crestt Sp z o.o

    Ekspert z wieloletnim doświadczeniem, z czego 15 lat doświadczenia w zakresie analizy finansowej i biznesowej, oraz optymalizacji procesów biznesowych, w szczególności opartych o systemy z rodziny MySAP i technologie SAP. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Ekonometria i Informatyka), certyfikowany Manager IT (CEEQA UW Certificate) oraz certyfikowany Celonis Data Scientist

Umów konsultacje
Wyceń szkolenie