Przejdź do zawartości

Innowacyjność i wzrost wartości dzięki #lowcode

Autor:

Artur Bula, CEO BiModal Solutions

Autor:

Digital Procurement Center [DPC]

W Eveneum tworzymy Digital Procurement Center [DPC], które jest zespołem doradców, architektów rozwiązań obniżających koszty obsługi i podnoszących efektywność procesów w przedsiębiorstwach. W szczególności skupiamy się na obszarach logistyki i zakupów, optymalizując m. in. procesy:

 • Source-to-Order (od budowy strategii współpracy z dostawcami, przez przetargi, kontrakty)
 • Procure-to-Pay (obejmuje order-to-pay i accounts payable)

 

Z naszymi klientami:

 • dobieramy i wdrażamy rozwiązania oparte o nowoczesne, niskonakładowe IT usprawniające przebiegu procesów
 • optymalizujemy istniejący ekosystem współpracy lub doskonalimy procedury, co nie wymaga żadnych nakładów inwestycyjnych ze strony klienta
 • prowadzimy w imieniu klientów przetargi na rozwiązania IT/IS

 

Wspólnie z partnerem technologicznym BiModal Solutions zapraszamy do zapoznania się z artykułem opisującym technologię Enterprise Business Capabilities [EBC] i jej możliwości. Równocześnie zapraszamy na webinar dotyczący tej technologi. Szczegóły webinaru pod linkiem.

Nowe wcielenie ERP to „Enterprise Business Capabilities”(EBC)

Transformacja cyfrowa to wykorzystanie technologii do wdrażania innowacji w firmie. W efekcie prowadzi do zmiany modelu biznesowego, ze względu na zwiększenie dynamiki rozwoju i wzrost konkurencyjności. Celem transformacji cyfrowej, o której tak dziś głośno, jest przebudowa biznesów, diametralna zmiana w sposobie obsługi klienta, wytwarzania i dostarczania produktu lub usługi i w dodatku wykorzystanie najnowszych dostępnych technologii cyfrowych, by zdobyć przewagę konkurencyjną. A więc czy nazywanie „transformacją cyfrową” wdrożenia systemu ERP to nie jedynie kreatywny marketing?

 

Zalążki systemów ERP sięgają 100 lat wstecz! Oczywiście wtedy procesy związane z planowaniem zasobów przedsiębiorstwa były wykonywane ręcznie. Przez lata jednak ewoluowały i przeszły wiele zmian technologicznych. To jednak wciąż zbyt mało, aby obecne systemy ERP nazywać platformami transformacji cyfrowej. Cyfrową transformację umożliwić mogą technologie, które wyróżnią Twoje przedsiębiorstwo z tłumu… Pozwolą być konkurencyjnym i innowacyjnym. Jak chcesz to osiągnąć, wdrażając system, który zabetonuje Twoje procesy na lata, a w dodatku jest już wykorzystywany przez Twoją całą konkurencję?

Panie i Panowie, czas na lowcode!

W raporcie Gartnera ze stycznia 2020 roku można znaleźć: „ERP zamienia się w aplikację, która musi zostać uzupełniona o ekosystem rozwiązań pozwalających na budowanie aplikacji i integrację opartą o technologię low-code.” Gartner nazywa tę nową erę ERP - Enterprise Business Capabilities (EBC), czyli możliwości biznesowe dla przedsiębiorstw. EBC ma umożliwić i usprawnić rozwój unikalnych cech przedsiębiorstwa, odejście od standaryzacji procesów i realizację innowacyjnych strategii. 

Lowcode needs no code

Technologia lowcode umożliwia użytkownikom biznesowym łatwe tworzenie własnych aplikacji, a nawet zmianę procesów, integrowanie ze sztuczną inteligencją i narzędziami analitycznymi. Systemy ERP, wspierane przez aplikacje lowcode, pozwalają użytkownikom wyjść poza to, co zaproponował dostawca ERP zaraz po wyjęciu systemu z pudełka. Nareszcie przedsiębiorstwa mogą z zawrotną szybkością wprowadzać innowacje i wpływać na decyzje. Co ważne, zmiany mogą być wprowadzane przez użytkowników biznesowych. To oni dopasowują ERP do swoich potrzeb, bez niepotrzebnego obciążania działu IT.

 

Lowcode dla systemu ERP pojawił się, gdy firmy desperacko zaczęły poszukiwać możliwości bycia bardziej elastycznym. Tempo biznesu, dostosowywanie modeli biznesowych, asortymentów produktów, dodawania nowych usług dla klientów nigdy nie były tak intensywne. Stare systemy ERP już sobie nie radzą, szczególnie w tym nowym świecie - świecie pracy zdalnej.

Innowacja potrzebna do transformacji

W czym tkwi innowacyjność technologii low-code? Poza technicznymi aspektami, muszę wspomnieć o możliwościach biznesowych low-code’u. Wszelkie zmiany w ERP lub procesach przedsiębiorstwa, wprowadzane za pomocą platformy low-code, nie ingerują w dotychczasowe systemy. To oznacza, że zyskujesz pełne pole do testów nawet najodważniejszych pomysłów na transformację cyfrową w swojej firmie. Na przykład, jeśli chcesz sprawdzić, czy wdrożenie zmian w Twoim ERP przyniesie oczekiwany efekt, wprowadzasz zmiany za pomocą platformy low-code’owej. Zmiana spełniła Twoje oczekiwania? Zostaje! Chcesz wprowadzić modyfikacje? Robisz to na bieżąco. Wszystko na poziomie platformy, bez ingerencji w system ERP. Takie rozwiązanie sprawia, że zmiany wprowadzane są szybko i skutecznie, co ważne - niższym kosztem, niż przebudowa funkcji całego systemu ERP. Wykorzystanie technologii low-code to nie zwykły trend technologiczny. To przyszłość cyfryzacji, a nawet transformacji wielu procesów.

ERP jedynie zyskuje na lowcode

Najlepszym tego dowodem są relacje, jakie powstają pomiędzy firmami od lat wdrażającymi systemy ERP, a dostawcami platform lowcode. W ostatnich latach miałem okazję obserwować kilka takich kooperacji i do teraz zastanawiam się, dlaczego JEDYNIE kilka?! Takie połączenia to przecież oczywisty, a wręcz naturalny krok w stronę innowacyjnego rozwoju. Owszem, wymaga to przemyślenia strategii partnerstwa, aby nie “kanibalizować” własnych usług, ale za to efekt pozytywnej synergii - gwarantowany!

Rewolucja czy ewolucja?

Wróżę wiele dyskusji na temat tego, czy lepiej modyfikować same systemy ERP, czy jednak warto na gotowy już system nanieść platformę lowcode i na niej realizować procesy gwarantujące konkurencyjność biznesu. Dla mnie odpowiedź jest oczywista, gdy stajemy przed wyborem: albo korzystam jedynie z narzędzi dostępnych w ERP, albo dodaję warstwę procesową, w której funkcje ERP zaczynają “służyć” użytkownikom i pozwalają realizować najodważniejsze pomysły.

Co to wszystko oznacza dla klientów?

Do tej pory, kiedy jakiekolwiek śmiałe pomysły w zakresie automatyzacji procesów pojawiały się w głowach klientów, możliwe były tylko dwa rozwiązania. W pierwszym (bardziej optymistycznym) realizowano pomysł kosztem przestoju działania systemu ERP, błędów w jego konfiguracji, czasu trwania wdrożenia oraz bardzo wysokich nakładów finansowych. Drugie rozwiązanie było znacznie prostsze, ale i bardziej brutalne - zabijano pomysł w zarodku i starano pocieszyć tym, co dostępne w ERP wyciągniętym z pudełka.

 

Skoro tak źle i tak niedobrze, powstało trzecie wyjście z sytuacji - wykorzystanie platformy lowcode, która daje możliwość testowania nawet najodważniejszych rozwiązań. Lowcode nie ingeruje w działanie systemu ERP, jedynie wspomaga jego wydajność i daje więcej możliwości.

 

Jeśli Państwa zainteresowanie technologią  lowcode wzrosło po przeczytaniu tego artykułu, zapraszamy na webinar pt.:

 

Link do rejestracji : Od pomysłu do realizacji 10x szybciej, czyli magia #lowcode | Eveneum

 

Więcej o procesie Source-to-Order i Procure-to-Pay w oddzielnym artykule.

Skrót webinaru o #lowcode

 • Artur Bula lowcode

  Artur Bula

  CEO, BiModal Solutions

  Ekspert w zakresie Low Code Enterprise Apps, Sales & Operations Planning oraz Supply Chain Planning. Platformy planistyczne, low-code i bimodalne podejście do wdrażania rozwiązań, to jego niezawodna odpowiedź na rosnące potrzeby rynku. Absolwent Wydziału Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Doświadczenie na stanowiskach Customer Director oraz Senior Project Manager zdobywał pracując w międzynarodowych środowiskach, m.in. w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. W USA współpracował z ponad 50 klientami, wdrażając rozwiązania biznesowe oparte na systemach ERP. W latach 2011-2012 zbudował dział zajmujący się systemami ERP w spółce IMI Critical Engineering (CCI). Od 2012 roku pracując w Polsce, z sukcesem wprowadził na nasz rynek bimodalną platformę Novacura Flow, wykorzystywaną do optymalizacji procesów krytycznych w utrzymaniu ruchu, serwisie, logistyce i produkcji. Założyciel firmy BiModal Solutions, która m.in. realizuje dedykowane rozwiązania planistyczne, a przy tym wspiera przedsiębiorstwa w zarządzaniu rentownością. W 2019 roku stworzył BiModal Planning Platform – rozwiązanie certyfikowane przez IBM – które pozwala rewolucjonizować obszar S&OP w Polsce.

 • Monika Bis

  Monika Bis

  Partner, Konsultant i Trener, Eveneum

  Pasjonatka pracy z ludźmi, wzmacniania ich kompetencji i dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Jako praktyk z 20 letnim doświadczeniem w międzynarodowych korporacjach, prowadzi szkolenia i projekty doradcze związane ze strategicznym zarządzaniem zakupami, zarządzaniem zespołem, przywództwem, zarządzaniem sytuacją kryzysową oraz ryzykiem kontraktowym. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prelegentka wielu ogólnopolskich konferencji branżowych. Współinicjatorka dialogu branżowego między reprezentantami środowisk: dostawców branży komunikacji marketingowej i korporacyjnych zakupów. Prowadzi sesje mentoringowe dla studentów studiów logistycznych jak również dla praktyków zakupowych. Obecnie w roli Członka Zarządu Stowarzyszenia Polish Supply Management Leaders (PSML) reprezentującego profesjonalistów z branży łańcucha dostaw: zakupów i logistyki.

Umów konsultacje
Wyceń szkolenie