Przejdź do zawartości

Strategie zakupowe – czy warto je robić?

Strategie zakupowe staje się coraz bardziej modnym zagadnieniem wśród przedsiębiorców. Jednak razem ze wzrostem zainteresowania tym tematem, rośnie także poziom wątpliwości oraz ilość pytań z kategorii „czy strategia zakupowa jest potrzebna w mojej firmie?”, „jakie będę z niej korzyści?”,  „kiedy to się zwróci?” czy „ile trzeba w to zainwestować?”.

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Jest nią sławetne „to zależy”. A od czego zależy?

Kiedy strategia zakupowa jest potrzebna Twojej firmie?

Od lat prowadzone są badania skupione na działalności przedsiębiorstw różnych branż. Wyniki tych badań pokazują, że dla większości przedsiębiorców celem nadrzędnym, tuż za zwiększaniem przychodów, jest maksymalizowanie wartości generowanej przez dostawców. Niestety dla większości managerów oznacza to oszczędności na poziomie cena-do-ceny. To najwyższy priorytet dla aż 80% managerów zarządzających tym obszarem. Jeśli więc prowadzimy działalność wymagającą wielowymiarowej konkurencyjności, czy strategia zakupowa jest dla nas koniecznością?

Strategia zakupowa jest pomocna niezależnie od tego czy firmy stawiają na innowacyjność, podążają za oczekiwaniami klientów czy tylko skupiają się na obniżce kosztów. Jest to plan, który pomaga w osiągnięciu celu: dojściu od stanu obecnego do stanu, w którym chcemy znaleźć się w przyszłości. I temu właśnie posłuży strategia zakupowa, razem z planem akcji do podjęcia.

Odpowiednio przygotowany plan pozwoli na realizowanie ścieżki celu w oparciu o dobre przygotowanie, oszacowane koszty, rekonesans potencjalnych dostawców i odbiorców produktu końcowego. Horyzont czasowy, a co za tym poziom szczegółowości strategii musi być dopasowany do specyfiki branży w której działa przedsiębiorstwo. Raczej niekorzystna będzie sytuacja w której czas opracowania strategii okaże się dłuższy niż czas życia kupowanej technologii, a może się to zdarzyć w przypadku bardzo szybko zmieniających się produktów J. Jednocześnie należy pamiętać, że korzyści z realizowanie strategii zakupowej mogą nie pojawić się natychmiastowo. Może być potrzebna odrobina cierpliwości co niestety dość mocno kłóci się z ciśnieniem na rezultat TU i TERAZ.

Różnice pomiędzy strategią zakupową a strategią konkurencyjną

W przypadku firm patrzących holistycznie na łańcuch dostaw powiązanie strategii zakupowej ze strategią rynkową wydaje się być niezbędne i oczywiste. Jednym z podstawowych elementów staje się bowiem uzyskanie przewagi konkurencyjnej rozumianej jako generowanie WARTOŚCI dla klienta, którą definiuje mix innowacyjności, poziomu obsługi oraz konkurencyjności cenowej. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo nastawione jest identyfikacji potrzeb klientów i dostarczanie im rozwiązań o jak najwyższym poziomie WARTOŚCI to potrzebujesz dostawców, którzy będą w stanie sprostać Twoim potrzebom. Konieczne jest dostosowanie bazy dostawców do oczekiwań klientów.

Podsumowując – strategia zakupowa, niezależnie od poziomu jej szczegółowości jest niezbędna w każdym przedsiębiorstwie. Jest to plan, który pozwala realizować cele firmy i generować satysfakcję klientów.

Eksperci Eveneum wpierają swoich Klientów poprzez opracowywanie strategii zakupowych dostosowanych do realiów biznesowych oraz poprzez szkolenia z budowania strategii zakupowych.