Cel szkolenia
Korzyści ze szkolenia
Opis szkolenia
Program szkolenia "Skuteczna współpraca z partnerami azjatyckimi" został stworzony z myślą o poprawie efektywności współpracy między europejskimi firmami a ich azjatyckimi partnerami biznesowymi. Równocześnie wspiera on firmy z Azji w lepszym zrozumieniu europejskich standardów i praktyk biznesowych, co przyczynia się do budowania trwałych i harmonijnych relacji zawodowych.
Dla kogo jest to szkolenie?
- Dla firm o kapitale chińskim: Jeśli Twoja firma działa na rynku europejskim i zależy Ci na lepszym zrozumieniu przez chińskich współpracowników zasad europejskiej etyki biznesowej, Ming poprowadzi szkolenie w języku mandaryńskim, dostosowane do potrzeb chińskiego zespołu.
- Dla specjalistów ds. handlu międzynarodowego: Jeśli zajmujesz się importem lub eksportem z/do krajów azjatyckich, Ming – w języku polskim – podzieli się z Tobą kluczowymi zasadami biznesowymi, charakterystycznymi dla wybranych krajów Azji.
Dlaczego warto?
Lepsze zrozumienie zasad działania partnerów biznesowych to fundament zdrowej i długofalowej współpracy. Nasze szkolenie pomoże Ci budować relacje oparte na zaufaniu i wzajemnym wsparciu – zarówno w pomyślnych, jak i trudnych chwilach.
Zainwestuj w skuteczną współpracę z partnerami azjatyckimi i osiągnij sukces na rynku międzynarodowym!
Zakres szkolenia
Blok tematyczny - komuniakcja
- Kolega otwiera Ci bramę – relacje otwierają drzwi.
- Dużo więcej cierpliwości, co przekłada się na planowanie czasu.
- Chińczycy lubią dawać prezenty, Europejczycy tylko okazjonalnie. Mały prezent a duży prezent – kultura biznesowa.
- Komunikacja w Europie w oczach partnera azjatyckiego jest bardzo bezpośrednia.
- Rola umowy i prawa krajowego w stosunku do relacji biznesowej partnerów.
- Znaczenie otwartej, bezpośredniej relacji między członkami zarządu w relacjach długoterminowych kultur azjatyckich a europejska rzeczowość i operowanie danymi, faktami.
Blok tematyczny - decyzyjność
- Znaczenie hierarchii, stażu i wieku w kształtowaniu relacji.
- Proces decyzji w Azji trwa dłużej z perspektywy Europejczyka.
- Europejskie decyzje są szybkie, transparentne, mniej relacyjne (przynajmniej wg Europejczyka).
- Perspektywa dalszej współpracy i skupienie na korzyściach dla obu stron. Np. akceptacja minimalnej lub ujemnej marży, żeby zdobyć uznanie na rynku w dłuższym okresie czasu.
- Gotowość do kompromisu osób zarządzających w Chinach, a sztywność stanowiska specjalistów. Jak do tego podejść?
Blok tematyczny - relacje międzyludzkie i zaufanie
- W Europie prawo i umowy są ważniejsze niż relacje i zaufanie ("guanxi"). W Chinach z czasem relacja może być przesadna, co może nawet szkodzić. Mimo że partner już nie działa do końca poprawnie, to my mu nadal ufamy.
- W Azji relacje biznesowe i prywatne się mieszają, przeplatają, ma to wpływ na współpracę.
- Chińczycy kiedy się dogadują, to zapominają o czasie, nie zwracają już uwagi czas. Spotkania mogą trwać dłużej niż zakładaliśmy, bo dobrze się rozmawia.
- Chińczycy stosują się elastycznie do norm czasowych w Europie. Przy dłuższych, głębszych relacjach przeważa myślenie: „jesteś dla nich cały dzień, jesteś dla nich najważniejszy”. W Europie czas jest bardziej towarem i zasobem.
Blok tematyczny - podejście do ryzyka
- Azjaci są z natury ostrożni, ale stopniowo (step-by-step), podejmują większe ryzyko.
- Np. Chiczycy sprawdzają rząd w kraju partnera, jak stabilny jest rynek (patrzą jak polityka wpływa na stabilność), jak polityka wpływa na stabilności.
- Europejczycy patrzą na dane i na statystyki – ekonomia często jest oddzielona od biznesu.
- W Chinach stanowisko ma ogromne znaczenie, masz więcej do powiedzenia, będąc wyżej w organizacji. Nie można wyrazić negatywnej opinii o przełożonym. Wolą słuchać i wykonywać polecenia.
- Europa bardziej elastyczna, otwarta. Podwładni mogą oponować szefowi. Ma to szczególne znaczenie przy zarządzaniu kryzysowym.
Prowadzący
Enming Zhang
Ekspert w handlu międzynarodowym i zarządzaniu zakupami na rynkach Azji. Enming to wykwalifikowany specjalista z 16-letnim doświadczeniem w handlu międzynarodowym i zarządzaniu zakupami, ze szczególnym naciskiem na rynki azjatyckie. Posiada szeroką wiedzę w zakresie budowania stabilnych i długotrwałych relacji z dostawcami dalekowschodnimi, negocjacji handlowych oraz koordynacji złożonych procesów importowo-eksportowych. W swojej karierze z sukcesem wspierał firmy w rozszerzaniu działalności na rynki zagraniczne, pomagając im w optymalizacji zakupów, negocjowaniu korzystnych warunków współpracy i poprawie efektywności logistycznej. Dzięki swojej biegłości w języku chińskim, polskim i angielskim, Enming doskonale odnajduje się w międzynarodowym środowisku biznesowym, skutecznie prowadząc operacje na rynkach Azji i Europy. Jest absolwentem kierunku Ekonomia specjalizacja Handel Międzynarodowy na Changchun University of Science and Technology, co dodatkowo wspiera jego zdolności komunikacyjne i negocjacyjne.Jego doświadczenie obejmuje udział w targach i wystawach międzynarodowych, wsparcie klientów w negocjacjach handlowych oraz optymalizację procesów zakupowych, koncentrując się na tworzeniu długofalowych relacji z partnerami biznesowymi.