Przejdź do zawartości

Indywidualna praca z dostawcami w strategii działu zakupów

Przyszłość działów zakupów i zarządzania dostawcami będzie zależała od ich zdolności dostarczania przedsiębiorstwom wymiernej wartości. Trwająca rewolucja przemysłowa ma zapewnić większą efektywność, innowacyjność, wyższy poziom obsługi klienta oraz jak najlepsze dopasowanie do jego specyficznych potrzeb, a w efekcie poprawę wyniku finansowego i poziomu konkurencyjności firmy.

W zgodnej opinii menedżerów i pracowników działów zakupów firmy będą musiały się skupić na rozwijaniu strategicznej współpracy z dostawcami. Jednym z najbardziej efektywnych działań w tym obszarze jest indywidualna praca z dostawcami. Jej wysoka skuteczność sprawia, że według  badań Oxford Economics aż 46 procent zarządzających zakupami zamierza koncentrować się właśnie na tym elemencie codziennej pracy.

System informatyczny kluczowym elementem nowej strategii

Paradoksalnie jednym z najważniejszych kroków w realizacji indywidualnej, strategicznej współpracy z dostawcami jest wdrożenie systemu informatycznego w dziale zakupów. W tym samym badaniu pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie relacjami z dostawcami wskazali, że aż 55 procent czasu poświęcają zadaniom administracyjnym.

Przeniesienie ciężaru na zadania strategiczne oznacza konieczność uwolnienia czasu pracowników. Możliwe jest to wyłącznie dzięki wdrażaniu rozwiązań technologicznych usprawniających wykonywanie codziennych, powtarzalnych czynności. Nowoczesne systemy informatyczne pozwalają na całościową automatyzację zadań administracyjnych. Zmniejszają także zaangażowanie pracowników w obszarze analiz i raportowania. Najbardziej zaawansowane aplikacje, wykorzystujące sztuczną inteligencję, pozwalają także na eliminowanie czynnika ludzkiego z prostych procesów decyzyjnych.

Podsumowując – systemy informatyczne nie sprawiają, że pracownicy przestają być potrzebni. Wręcz przeciwnie – dzięki rozwiązaniom informatycznym mogą się oni skupić na zadaniach przynoszących firmom większą wartość, czyli np. indywidualnej pracy z dostawcami, negocjacjach biznesowych czy rozwijaniu relacji. Takim narzędziem jest autorski system zarządzania łańcuchem dostaw – ESSA.

ESSA [Eveneum Strategic Sourcing Application]to rozwiązanie tworzące środowisko współpracy z dostawcami,  umożliwiające identyfikację i wykorzystanie ich innowacyjności do wzrostu satysfakcji klienta oraz obniżki kosztów, a w rezultacie zwiększenie konkurencyjności oferowanych produktów lub usług. ESSA to kompletne środowisko do zarządzania relacjami z dostawcami. W jego ramach działy zakupów, logistyki, jakości i projektowania mogą w sposób spójny i przejrzysty kreować strategię współpracy z dostawcami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ESSA i jego możliwościach poprawy wydajności i efektywności w dziale zakupów? Zapraszamy do kontaktu.