Przejdź do zawartości

Negocjacje w biznesie: ESG, klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie

Autor:

ESG a negocjacje.

W dzisiejszych czasach, kiedy zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się coraz ważniejsze, firmy muszą dostosować się do rosnących oczekiwań klientów, inwestorów i społeczeństwa. Negocjacje w biznesie odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu tych celów, zwłaszcza w kontekście ESG (Environmental, Social, and Governance). W niniejszym wpisie bloga przyjrzymy się, jak ESG wpływa na negocjacje i jakie korzyści płyną z połączenia tych aspektów zarówno dla firm, jak i ich partnerów biznesowych.

ESG w negocjacjach: nowa era odpowiedzialności.

Negocjacje w biznesie zawsze były kluczowe dla osiągnięcia korzystnych warunków współpracy i zwiększenia konkurencyjności. Jednak wraz z rosnącym naciskiem na aspekty ESG, negocjacje stają się także narzędziem do budowania odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu. Jak wspomniano w jednym z wcześniejszych wpisów na blogu, firmy muszą wziąć pod uwagę aspekty CSR (Corporate Social Responsibility) w zarządzaniu łańcuchem dostaw, co często wymaga negocjowania z dostawcami i partnerami.

Rozwój dostawców a wzrost konkurencyjności

Negocjacje związane z ESG mogą prowadzić do wspólnego rozwoju zarówno firmy, jak i jej dostawców. Wspierając rozwój dostawców w obszarach środowiskowych, społecznych i zarządzania, firmy mogą zwiększyć swoją konkurencyjność oraz wpłynąć na pozytywne zmiany w całym łańcuchu dostaw. Ponadto, inwestując w rozwój dostawców, firmy mogą zyskać lojalnych partnerów, co przekłada się na lepszą jakość produktów czy usług, niższe koszty i efektywniejszą współpracę.

 

Współpraca z dostawcami w obszarze ESG może również przyczynić się do innowacji. Dostawcy mogą wprowadzać nowe technologie i rozwiązania, które przyczyniają się do zmniejszenia wpływu na środowisko, zwiększenia efektywności energetycznej czy poprawy warunków pracy. W efekcie, firmy korzystające z usług takich dostawców mogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku.

Zrównoważone zarządzanie łańcuchem dostaw

Integracja ESG w negocjacjach biznesowych to również sposób na osiągnięcie zrównoważonego zarządzania łańcuchem dostaw. Firmy, które kładą nacisk na aspekty ESG, często potrafią lepiej ocenić ryzyka związane z łańcuchem dostaw, a tym samym zapobiegać ewentualnym problemom, takim jak opóźnienia, problemy z jakością czy przerwy w dostawach.

Zrównoważone zarządzanie łańcuchem dostaw pozwala firmom osiągnąć liczne korzyści, takie jak obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności, redukcja ryzyka oraz poprawa wizerunku firmy. Włączając aspekty ESG do negocjacji z partnerami biznesowymi, firmy mogą osiągnąć te korzyści, jednocześnie wpływając na pozytywne zmiany w swoim otoczeniu biznesowym.

Korzystanie z zasad ESG w zarządzaniu łańcuchem dostaw może również sprawić, że firma stanie się atrakcyjniejsza dla inwestorów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na odpowiedzialność społeczną i środowiskową przedsiębiorstw. Długoterminowo, może to prowadzić do zwiększenia wartości firmy i wzrostu zaufania klientów.

Praktyczne wskazówki dotyczące negocjacji ESG

Aby skutecznie włączyć aspekty ESG do negocjacji, warto zastosować się do kilku praktycznych wskazówek:

  • Przygotowanie: Przed rozpoczęciem negocjacji, dobrze jest przeprowadzić analizę dostawców i partnerów pod kątem ESG, aby zrozumieć, jakie aspekty są dla nich istotne i jakie możliwości rozwoju istnieją.

 

  • Komunikacja: Jasne i otwarte przedstawienie swoich oczekiwań i celów w zakresie ESG pozwoli na lepsze zrozumienie przez partnerów biznesowych i stworzy solidne podstawy do współpracy.

 

  • Elastyczność: Ważne jest, aby podczas negocjacji pozostać elastycznym i otwartym na kompromisy, zwłaszcza że ESG to często długoterminowy proces, który wymaga współpracy i zaangażowania obu stron.

 

  • Monitoring i ewaluacja: Po zakończeniu negocjacji, warto monitorować postępy w zakresie ESG, ewaluować wyniki i wprowadzać niezbędne zmiany w celu dalszego rozwoju i doskonalenia praktyk biznesowych.
  • Rafał Dados

    Rafał Dados

    18 lat doświadczenia w zakupach projektowych oraz strategicznych. Od 10 lat współwłaściciel Eveneum, firmy wyspecjalizowanej w doradztwie i szkoleniach dla zakupów w branżach wymagających budowania relacji i zaufania pomiędzy partnerami. Jego specjalnością jest wsparcie klientów w zakresie zakupów projektowych i wczesnego zaangażowania dostawców i działu zakupów w prace rozwojowe. Realizuje projekty typu negocjacje na zlecenie, poszukiwania dostawców oraz negocjowania warunków współpracy w imieniu Klientów. Prelegent konferencji zakupowych w kraju i zagranicą.  Wykładowca kierunku zakupowego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Umów konsultacje
Wyceń szkolenie