Przejdź do zawartości

Negocjacje zespołowe – na co warto zwrócić uwagę?

Negocjacje często prowadzone są w konfiguracji 1:1. Przedstawiciele obu stron spotykają się ze sobą, prowadzą , a ich wynik prezentują następnie pozostałym zainteresowanym. Bywają jednak sytuacje, w których rozsądniej jest zaangażować w proces negocjacyjny więcej, niż jednego przedstawiciela. Kiedy warto postawić na negocjacje zespołowe i na co zwrócić przy tym uwagę?

Charakterystyka negocjacji zespołowych

O negocjacjach zespołowych z definicji mówimy wtedy, gdy udział w rozmowach bierze minimum dwóch przedstawicieli każdej ze stron. Warto jednak rozróżnić grupy negocjacyjne od zespołów negocjacyjnych. Sama obecność drugiej osoby nie oznacza jeszcze, że prowadzone negocjacje są negocjacjami zespołowymi.

Tym, co z całą pewnością wyróżnia negocjacje zespołowe, poza większą liczbą uczestników rozmów, są przede wszystkim określone kompetencje każdego z nich i aktywny udział w procesie, a także znajomość i dążenie do osiągnięcia celów zespołowych. Zespół negocjacyjny musi stanowić jeden organizm, dążący do tego samego, poprzez wykorzystanie poszczególnych partii – czyli spełnienie roli każdego członka zespołu.

Kiedy warto postawić na negocjacje zespołowe?

Negocjacje zespołowe nie są wcale łatwym zadaniem. Poważnymi barierami mogą okazać się indywidualne osobowości członków zespołu, zróżnicowany temperament, a także cele indywidualne.

Niemniej występują sytuacje, w których najlepszym dla procesu negocjacji jest postawienie na negocjacje zespołowe. Kiedy warto to zrobić?

 • Gdy proces negocjacyjny jest na tyle złożony, że do prawidłowego przebiegu rozmów niezbędne jest wykorzystanie różnorodnych kompetencji, wiedzy lub umiejętności;
 • Gdy negocjacje dają możliwość wprowadzenia integracyjnych i innowacyjnych rozwiązań;
 • Gdy stronami zainteresowanymi są różne grupy;
 • Gdy niezbędne jest zaprezentowanie siły zespołu strony negocjacji i spójności strategii i misji przedsiębiorstwa;

Na co zwrócić uwagę, stawiając na negocjacje zespołowe?

Jak wyżej wspomnieliśmy, negocjacje zespołowe należą do najtrudniejszych. Musi być bowiem przygotowana klarowna i spójna strategia, która zwiększy powodzenie procesu negocjacji.

Aspektami, które należy uwzględnić wybierając negocjacje zespołowe są:

 • Wybór odpowiednich członków zespołu negocjacyjnego, z uwzględnieniem ich indywidualnych predyspozycji i celów
 • Ustanowienie głównego negocjatora
 • Odpowiednie przygotowanie członków zespołu do procesu negocjacyjnego z uwzględnieniem debaty wewnętrznej
 • Przypisanie każdemu członkowi zespołu roli w procesie negocjacyjnym, dzięki której będzie mógł wykazać się własnymi zdolnościami i kompetencjami
 • Zachowanie otwartej komunikacji miedzy członkami zespołu negocjacyjnego

Aby odpowiednio przygotować się do negocjacji zespołowych, warto skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych ekspertów.

O autorze:

 • Rafał Dados

  Rafał Dados

  17 lat doświadczenia w zakupach projektowych oraz strategicznych. Od 9 lat współwłaściciel Eveneum, firmy wyspecjalizowanej w doradztwie i szkoleniach dla zakupów w branżach wymagających budowania relacji i zaufania pomiędzy partnerami. Jego specjalnością jest wsparcie klientów w zakresie zakupów projektowych i wczesnego zaangażowania dostawców i działu zakupów w prace rozwojowe. Realizuje projekty typu negocjacje na zlecenie, poszukiwania dostawców oraz negocjowania warunków współpracy w imieniu Klientów. Prelegent konferencji zakupowych w kraju i zagranicą.  Wykładowca kierunku zakupowego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Chcesz porozmawiać, wybierz dogodny dla Ciebie termin.