Autor:
Błędne koło natłoku informacji
Codziennie rano przeglądasz dokumenty, które wpadają na Twoje biurko a także do Twojej skrzynki e-mail i na Twój telefon? Każdy pojawiający się dokument ma wartość, każdy niesie informacje, każdy uzupełnia obraz procesu biznesowego jakim zarządzasz w swojej organizacji. Jednak masz już dość natłoku danych i nośników, które musisz sprawdzać, aby te dane uzyskać by potem złożyć je w konkretną informacje zarządczą? Toniesz w informacjach i dokumentach, to staje się irytujące! I tak dzień za dniem. Brzmi znajomo? Nie tylko dla Ciebie.
Codziennie miliony menedżerów średniego i wysokiego szczebla, w setkach tysięcy organizacji na całym świecie, zaczyna dzień tak jak Ty. Od zebrania ważnych informacji z różnych nośników danych. Mamy dla wszystkich dobrą informacje! Jest ratunek i wyjście z tego błędnego koła. Poznajcie jeden z produktów klasy Input Management.
Potrzeba automatyzacji procesów Input Management
..czyli dziedziny biznesowej zajmującej się przetwarzaniem i zarządzaniem informacjami wchodzącymi do firmy za pomocą różnych nośników: papier, e-mail, faks, sms, komunikator, platforma komunikacyjna, system operacyjny, itp
Potrzeba automatyzacji procesu input management jest obecna w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości. Od kiedy zaczęliśmy mieć do czynienia z systemami elektronicznego przetwarzania danych (EPD), zadaniem informatyki jest stworzenie bazy technicznej i oprogramowania pozwalającego na gromadzenie danych i ich przetwarzanie, czyli de facto umożliwienie technicznej realizacji procesów przetwarzania danych cyfrowych ( żródło: https://e-s-r.pl/2015/06/03/zarzadzanie-informacja-co-to-w-ogole-znaczy/).
Prezent gwiazdkowy dla każdego menedżera?
W ostatnim czasie na polski rynek weszła firma TCG Process pochodząca ze Szwajcarii (https://www.tcgprocess.com), która opracowała platformę DocProStar®, służącą do przetwarzania dokumentów, niezależnie od ich formatu lub źródła pochodzenia. Platforma przetwarza rocznie wolumen kilkuset milionów stron dokumentów. Wykorzystane w niej zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i deep learning (pochodna machine learning) oraz niezwykle rozbudowanych algorytmach pozwalają na kompleksowe zarządzanie całym spectrum informacji w firmie (żródło: https://www.isbtech.pl/2020/05/docprostar-bedzie-dostepny-w-polsce/)
Brzmi jak prezent gwiazdkowy? Wydaje się, że właśnie takim jest produkt DocProStar®, o którego zastosowaniu w praktyce, na przykładzie konkretnych case study pisze na naszym blogu Przemysław Kędzior, Menedżer Generalny, odpowiedzialny za działania biznesowe TCG Process w Polsce. Zapraszam do zapoznania się ze studium przypadku szwajcarskiego szpitala.
Już 24 listopada zapraszamy na webinar z udziałem Przemka pt:" Technologie uczenia maszynowego w procesach Input Management" Podczas webinaru pokażemy na demo platformy DocProStar® jej zastosowanie w konkretnych przypadkach.
Rejestracja na webinar pod linkiem Technologie uczenia maszynowego w procesach Input Management
Jak działa DocProStar®?
Produkt jest uniwersalną platformą wspomagającą przedsiębiorstwa w zarządzaniu informacją przychodzącą. Narzędzie zaprojektowane jest tak aby opierać się na głębokiej parametryzacji i eliminować potrzebę programowania, pisania skryptów etc.. Dzięki swojej architekturze może działać w dowolnym środowisku ( chmura, on- premise ) oraz integrować technologie zewnętrzne ( np. Google Cloud Vision lub Amazon Recognition ).
Rozwiązanie jest nieustannie rozwijane pozostając jedną z wiodących metod zarządzania „inputem”
Case study: wdrożenie platformy DocProStar®
Przemysław Kędzior
Automatyzacja przetwarzania faktur dla Szpitala kanonalnego ST. GALLEN w Szwajcarii
PUNKT WYJŚCIA. Ogólna organizacja szpitala w Kantonie St. Gallen podzielona jest na 4 stowarzyszenia szpitali, gdzie stowarzyszenie szpitali Szpitala Kantonalnego St. Gallen (KSSG) tworzy jeden region szpitalny wraz ze szpitalami w Flawil i Rorschach. Centrum Współdzielonych Usług IT (ang. Shared Service Center IT – SSC-IT) ma swoją siedzibę organizacyjną w Szpitalu Kantonalnym St. Gallen. Jego usługi są jednak świadczone nie tylko dla KSSG (jako klienta wewnętrznego), ale także dla pozostałych trzech stowarzyszeń szpitalnych Kantonu St. Gallen (regiony szpitalne Rheintal Werdenberg Sarganserland, Linth i Fürstenland Toggenburg) oraz Kliniki Geriatrycznej St. Gallen AG.
Do 2020 r., Szpital St. Gallen zautomatyzował 20 różnych procesów. W niniejszym artykule, skoncentrowałem się na obsłudze faktur.
Zastosowanie platformy procesowej do automatyzacji faktur
ROZWIĄZANIE. Dotychczasowe przetwarzanie wielu dokumentów było żmudne i czasochłonne. Ze względu na zdecentralizowany odbiór i przetwarzanie faktur papierowych, nigdy nie było do końca wiadomo, ile faktur jest przetwarzanych i o jakie kwoty chodzi.
Ponadto proces obsługi faktur był nieprzejrzysty i nie można było sprawdzić, czy zasady rachunkowości były prawidłowo stosowane. Wysoki nakład czasu na przetwarzanie faktur często powodował, że nie można było już wykorzystać zniżki z tytułu wcześniejszej płatności, a opóźnienia w płatnościach powodowały również napływ dużej liczby upomnień i ostrzeżeń, a co za tym idzie – wiele dodatkowych prac.
Przed wdrożeniem procesu automatyzacji faktur, Szpital Kantonalny St. Gallen wyznaczył następujące cele:
- Ciągły dostęp do faktur dostawców
- Skrócenie czasu przetwarzania
- Wzrost wydajności w całym szpitalu
- Szybsze przetwarzanie faktur i redukcja kosztów ich przetwarzania
Obecnie dział księgowości zajmuje się średnio 480 fakturami dziennie, co odpowiada rocznemu wolumenowi 120 000 dokumentów. Zanim proces wystawiania faktur został zautomatyzowany, faktury papierowe były kierowane do odpowiednich biur i działów w celu ich ręcznego przetworzenia. Po wdrożeniu rozwiązania TCG DocProStar® i jego platformy procesowej uległo to całkowitej zmianie.
Centralne repozytorium faktur w szpitalu
REZULTAT. Proces wystawiania faktur w Szpitalu Kantonalnym został zautomatyzowany w znacznym stopniu. Wszystkie faktury są zbierane centralnie, następnie otwierane i sortowane, nadawany jest im kod kreskowy, a następnie są one skanowane.
Po zdigitalizowaniu, wszystkie dane wymagane przez Szpital Kantonalny są przechwytywane przez system DocProStar® i porównywane z danymi głównymi w systemie SAP, tam, gdzie ma to zastosowanie. Jeżeli dane z faktury wraz z odniesieniem do zlecenia zakupu są zgodne z danymi zamówienia, dane z faktury są przekazywane do obiegu płatniczego i w większości przypadków mogą być zaksięgowane bez konieczności ręcznej kontroli (tzw. black box processing – przetwarzanie czarnej skrzynki). Faktury bez odniesienia do zlecenia zakupu są również porównywane z danymi podstawowymi dostawcy i po zatwierdzeniu przenoszone do obiegu dokumentów do zatwierdzenia. Po zeskanowaniu, faktury są przechowywane w elektronicznym archiwum w sposób zgodny z wymaganiami kontroli.
Po udanym wdrożeniu procesu automatyzacji przetwarzania faktur stowarzyszenie KSSG szybko odkrył dalszy potencjał DocProStar®. Możliwości przetwarzania dostępne dla KSSG są stale rozwijane we współpracy z TCG. Szczególnie istotnym punktem była automatyzacja procesu w zakresie dokumentacji medycznej pacjentów – „MEDO”.